Halloween bundeva

28.10.2009. u 20:39

Noć vještica ili Halloween je noć sa 31. listopada na 1. studenog, uoči Svih svetih, a zapravo je skraćenica od "All Hallow's Eve" ili "Hallow Eve" (Sveta večer, noć uoči Svih svetih), slavi se prije svega u Irskoj, SAD-u, Kanadi, Puerto Ricou, Australiji i Novom Zelandu, a odgovara katoličkom blagdanu Svih svetih. Pod utjecajem američke filmografije postaje sve više prihvaćen i u ostatku svijeta pa tako i kod nas.

Kod nas još ne postoji neka velika navika proslave ovog praznika, ali ćete uvijek pronaći pokoji party, horor na televiziji ili bundevama ukrašen izlog, s toga sam i ja krenula u izradu svoje HALLOWEEN BUNDEVICE. Inače, bundeva koja se ukrašava i u unutrašnjosti pali svijeća ili žarulja, američki je izum proširen po cijelom svijetu, pa eto da prvo znamo odakle sve to.......

Prije svega, potrebna je bundeva sa donekle ravnom površinom na jednoj strani. Zatim na visini gdje se počinje sužavati, oštrim i velikim nožem ravno se odsječe peteljka sa malo kore bundeve sastrane.. Neka bude što pravilnije odsječena kako bi mogla kasnije poslužiti kao poklopac, zanimljivi je cik-cak oblik tog "poklopca" ili "kape".

I VRIJEDNE MUŠKE RUKE.....



IZRADA JE ZANIMLJIVA JER SE MOŽE UKLJUČITI CIJELA OBITELJ, PODIJELITI POSLOVI PO ČLANOVIMA I NAPRAVITI JEDNA ZAJEDNIČKA HALLOWEEN BUNDEVA.


Zatim se treba posvetiti izdubljivanju unutrašnjosti. Najveći djelovi mogu se isjeći nožićem, a zatim velikom žlicom strugati ostatke ili jednostavno navuči jednokratne rukavice i na posao.......treba paziti da se ne stanji previše do kore.

OVAKO TO IZGLEDA U PRAKSI



Najlakše je olovkom ili flomasterom iscrtati željeni oblik očiju, nosa, usta,.....to je stvar mašte, pa treba pustiti mašti na volju.....



Na kraju unutar bundeve staviti svijeću i poklopiti peteljkom...... Pripazite koje svijeće koristite kako ne biste izazvali požar. Meni se lampion pokazao kao dobar izbor jer ne izgori "kapa" od bundeve a i nekako je vatra zaštićenija. A savjet DRŽATI DALJE OD MALE DJECE i dalje vrijedi.


BUUUUUUUUUU, nadam se da sam vas barem malo zaplašila.

1 Komentara | Print | # | ^

KAKTUSI, zimovanje.

15.10.2009. u 19:46

Obzirom da se mi ljudi moramo pripremiti za zimu kupovanjem drva, pravljenjem zimnice i kupnjom zimske obuće i odjeće, vrijeme je da mislimo i na naše ljubimce, pri tome mislim na naše biljke koje su se cijelo proljeće i ljeto šepurile na našim balkonima, terasama, ne smijemo ni zimi zaboraviti na njih…...ne znam jesam li rekla ali kako sam kolekcionar kaktusa i veliki ljubitelj ostalog cvijeće i ukrasnog bilja, vrijeme je da upozorim kako adekvatno voditi brigu o cvijeću zimi……svima je dobro znano kako je uobičajena briga kod svih lončanica zimi smanjiti zalijevanje, ali kod kaktusa je to malo drugačije, te je vrlo važno pratiti izgled biljke…..





TEMPERATURA ZIMOVANJA od 8-12 °C smatra se idealnim.
Po mogućnosti može se staviti termometar u prostoriju sa kaktusima, te pratiti temperaturu, redovito provjetravati mjesto boravka ali paziti na temperaturne granice, jer iznad 18C, kaktusi se počinju buditi iz svog prijeko potrebnog sna....




Zimi treba paziti KAKO S VODOM, svaki mjesec minimalno, tek toliko da se zemlja malo površinski ovlaži.

SVJETLOSNI UVJETI zimi moraju također biti u skladu s temperaturom. Što je niža temperatura, to je kaktusu potrebno manje svjetla.






Normalno je da se kaktus malo smežura zimi, ali i takav kaktus je živ i pri prvom zalijevanju stanice će postići svoj uobičajeni stanični tlak koji će poravnati "bore" a ponekad i uspraviti poleglu biljku.






Sa željom da i sljedeće sezone uživamo u prekrasnim cvjetovima naših ljubimaca, ne zaboravimo im i ove zime tepati, pjevušiti i maziti ih pogledom.....





3 Komentara | Print | # | ^

šumskom stazom.....KESTENI

04.10.2009. u 19:47

Danas sam uspjela spojiti ugodno s korisnim, naime današnja šetnja šumskom stazom donijela je punu vreču kestenja koje sam putem skupila, tako da slobodno mogu reći da je počela sezona kestenja, koji će vjerojatno uskoro zamirišati i po ulicama gradova od naših vrijednih kestenjara koji nam svake godine spravljaju ovo ukusno voće.....hm, kažem voće jer botaničari kesten ubrajaju u voćke, no zbog načina i mjesta rasta spada i u šumsko drveće.



Ako ipak netko kreće po prvi puta u potragu za ovim ukusnim plodom, vrlo je bitno znati kako izgleda drvo kestena jer......ako je stablo kestenovo, kesteni ne padaju daleko od stabla.......

Drvo kestena izgleda tako da mu je kora glatka i sivosmeđa, a listovi su duguljasti, krupno nazubljeni, 8-18 cm dugi i 3-6 cm široki, na licu goli na naličju dlakavi.


PLOD KESTENA spada u nutritivno visokovrijedne namirnice: 53 % čini voda, 2,9 grama su bjelančevine, 44 grama su ugljikohidrati, a glavni sastojak je škrob oko 44% u sirovoj sjemenci, po čijoj je količini usporediv s krumpirom. Iz tog se razloga od njegovih plodova proizvodi i brašno. HM, TO NISAM ZNALA......

I JOŠ NEŠTO:
S obzirom da drvo kestena kasno cvjeta, odlična je ispaša za pčele i tada jedini izvor peluda i nektara. Kestenov med je vrlo ljekovit i pomaže kod gastritisa, štiti jetru, pridonosi boljoj cirkulaciji.

Plodovi koji se skuhaju ili ispeku vrlo su ukusni tako da se koriste i za razne slastice, frape, kolače itd.......

Ovo je najjednostavniji način.....mmmmmmmmmm.

3 Komentara | Print | # | ^

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.