Zasto Japanci stavljaju sol pored ulaza u restorane i slicne objekte?

Onima koji su posjetili Japan, mozda su im zapale za oci, hrpice soli moribana ili kiyomeshio, pored ulaza u tradicionalne japanske restorane. Onima koji zive u Japanu, osim prakticne vrijednosti ( da ne moraju ici u ducan kupiti sol), ove nakupine imaju i religijski karakter. Obicaj stavljanja soli koji se naziva morishio, u Japanu ima dugu tradiciju. Sol se postavi na netom pocisceni prag restorana, barova, ducana i drugih usluznih objekata u nadi da ce posao biti jako dobar. Nakupine su uglavnom desetak centimetara u promjeru, a visoke koliko je moguce staviti. Da budu kompaktne, poskropi se vodom. Mogu stajati na tlu, ili posebnim tanjuricima.



U Japanu sol ima posebno mjesto u prociscavanju mjesta i uklanjanja zlih duhova. Postavlja se na ulazu u kucu na dan useljenja da ne udju zli duhovi, na zemlju da se umilostive bogovi zemlje, a i Sumo hrvaci skrope ring dohyou uzduz i poprijeko , koji se drzi svetim, da sprijece necistocu da udje na njega, tako i zene koje se drze necistima. Uostalom, sol nema magicnu moc samo u Japanu. I u Hrvatskoj se, s vremena na vrijeme, prebaci malo soli preko ramena. Zlu ne trebalo.
Kao i mnogi obicaji, i ovaj je, u Japan dosao iz "susjedne" Kine. A obicaj stavljanja soli pred ulazna vrata nije proistekao iz nekih duboko spiritualnih razloga. Dosao je iz vrlo ovozemaljskih pobuda, ali nista manje bozanskih.



Qin Shi Huang (259-210 P.N.E.), pomalo cudnovat kineski car, imao je oko 3000 prileznica. Po noci bi u svojoj volovskoj zaprezi kruzio oko njihovih nastamba za malo ugodnog druzenja. Matematika kaze da ako bi svaku noc isao kod druge, one bi na red cekale vise od osam godina. Malo predugo, cak i kad je u pitanju Njegovo carsko velicanstvo.
One snalazljivije, kojima se nije dalo cekati toliko dugo, pocele su stavljati sol ispred svojih vrata. Ne zbog cara, naravno, nego zbog njegovih volova. Volovi bi se zaustavili tamo gdje bi se njima svidjelo da mogu na miru lizati slane nakupine, a car bi se usetao tamo gdje bi ga volovi dovukli.

14.12.2010. u 07:39 | 2 Komentara | Print | # | ^

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

< prosinac, 2010 >
P U S Č P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Veljača 2012 (6)
Rujan 2011 (2)
Kolovoz 2011 (7)
Srpanj 2011 (4)
Svibanj 2011 (9)
Veljača 2011 (8)
Prosinac 2010 (12)
Studeni 2010 (18)

Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Opis bloga

Japan je drzava bogate tradicije, kulture, iznimnog kulinarstva i, sto je najvaznije, poprilicno nepoznata prosjecnom zapadnjaku, cija se percepcija o ovoj drzavi bazira na poluprovjerenim informacijama u razlicitim tekstovima tabloidnog predznaka ili na nekim, globalno ukrjenjenim stereotipovima. Ovdje bih pokusao demistificirati neke stvari, a isto tako, prenijeti neka saznanja koja sam dobio studirajuci japansku umjetnost, religiju, drustvo i jezik, kao i iskustvo zivljenja u Japanu.

Linkovi

Dnevnik.hr
Video news portal Nove TV

Blog.hr
Blog servis

Igre.hr
Najbolje igre i igrice

Forum.hr
Monitor.hr

Croatiantraveller.net
Najbolji hrvatski turisticki magazin

Kucanica u Japanu
Vrlo duhovit i odlicno napisan blog dozivljajima Hrvatice u Japanu

Fotografije u blogu

Fotografije u blogu sluze iskljucivo za ilustraciju, i osobno su vlasnistvo pisca ovog bloga.







Free Counters


Get Your Free Counters







Locations of visitors to this page