Kako razlikovati budisticki i shintoisticki hram?

Za zapadnjaka, japanska religijska praksa moze biti poprilicno zbunjujuca. Kao su zapadnjaci, u vecini slucajeva iskljucivi monoteisti, sama ideja politeima mozda i nije najbolje prihvacena, a kako li je kad je rijec o kombiniranju dviju ili vise politeistickih religija?!
Shintoizam je autohtona religija ovog arhipelaga, vrlo animistickog, ili kako se u nekoj akademskoj konverzaciji upotrebljava, primitivnog karaktera. Shinto je zbir razlicitih narodnih vjerovanja i rituala, dobrim dijelom vezanih uz poljodjelstvo, odnosno uzgoj rize, i povezana je sa prastarim mitovima o Yamato klanu, koji je preteca danasnjih careva.

Shinto je, za Japance, najkrace kazano, religija koja kazuje da Bog(ovi) zive u ovom svijetu i stoga najvaznije stvari u zivotu pojedinca se rade po ovom obredu.

Budizam, sa druge strane, nudi neke dobre povlastice kada se ovaj zivot zavrsi. Nirvana.
Karakteristika budizma je da u njemu nema bogova. Odnosno, ima ih, ali su poprilicno smrtni i podlijezu ciklusu reinkarnacije dok ne postanu toliko procisceni da zasluze ulazak u Nirvanu.

Kako hramova u Japanu ima mnostvo, za pocetnika, ukoliko zeli znati pripada li shinto ili mozda budizmu, najbolje je pogledati na ulaz u hram.Tamo ce na latinici pisati kojoj religiji hram pripada. fino

Glavni ulaz u Shinto hram ima torii, jednostavnu konstrukciju od dva okomita stupa koji su spojeni sa dvije paralelne "letve" od kojih je gornja blago zakrivljena. Torii su najcesce pofarbani u zarku crvenu boju, ali drvo (ili neki drugi materijal) moze biti i prirodno.






Ulazi u budisticke hramove , mon, puno su kiceniji, i izgledaju poput nekih vrata. Karakteristika im je i to da njohov krov je izgradjen od vise slojeva, prepun rezbarija i drugih dekoracija.



Ove ulaze u hramove obicno cuvaju zastitnici koji se nazivaju Nio ( deva kraljevi).



Ova svetista ponekad se nalaze jedni pored drugih, pa je za pocetnika nekada tesko vidjeti razlike izmedju pojedinih gradjevina. Zato je najbolje, poput Japanaca, pomoliti se i u jednom i u drugom hramu.

22.11.2010. u 14:46 | 4 Komentara | Print | # | ^

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

  studeni, 2010 >
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Veljača 2012 (6)
Rujan 2011 (2)
Kolovoz 2011 (7)
Srpanj 2011 (4)
Svibanj 2011 (9)
Veljača 2011 (8)
Prosinac 2010 (12)
Studeni 2010 (18)

Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Opis bloga

Japan je drzava bogate tradicije, kulture, iznimnog kulinarstva i, sto je najvaznije, poprilicno nepoznata prosjecnom zapadnjaku, cija se percepcija o ovoj drzavi bazira na poluprovjerenim informacijama u razlicitim tekstovima tabloidnog predznaka ili na nekim, globalno ukrjenjenim stereotipovima. Ovdje bih pokusao demistificirati neke stvari, a isto tako, prenijeti neka saznanja koja sam dobio studirajuci japansku umjetnost, religiju, drustvo i jezik, kao i iskustvo zivljenja u Japanu.

Linkovi

Dnevnik.hr
Video news portal Nove TV

Blog.hr
Blog servis

Igre.hr
Najbolje igre i igrice

Forum.hr
Monitor.hr

Croatiantraveller.net
Najbolji hrvatski turisticki magazin

Kucanica u Japanu
Vrlo duhovit i odlicno napisan blog dozivljajima Hrvatice u Japanu

Fotografije u blogu

Fotografije u blogu sluze iskljucivo za ilustraciju, i osobno su vlasnistvo pisca ovog bloga.







Free Counters


Get Your Free Counters







Locations of visitors to this page