utorak, 09.09.2008.

Virtualna racunala sadasnjosti i buducnosti

Danas cemo malo o virtualizacijskim tehnologijama i njihovoj buducnosti.

Prvo da pojasnim sto je to virtualizacija i koje su prednosti. Virtualizacija je tehnologija koja omogucava jednom fizickom racunalu da pokrene vise operativnih sustava istodobno, s time da svaki OS radi kao da je jedini na racunalu. Tehnologiju su razvili znanstvenici iz IBM-a jos 60ih godina proslog stoljeca u mainframe klasi racunala, no trebalo je skoro 40-ak godina da se ova tehnologija pocne koristiti u x86 svijetu, te kako bi proizvodjaci hardvera (intel i AMD) omogucili hardversku podrsku za virtualizaciju. Postoji mnogo stvari koje se mogu reci o ovoj temi, no ja cu se ograniciti samo na nekolicinu koje smatram korisnima i o kojima sam godinama razmisljao te cu predloziti nekoliko rjesenja koja bi mogla zazivjeti kroz 3-5 godina.

Bitna napomena za kasnije citanje - zelim napomenuti da je svaka virtualna masina zapravo jedna datoteka na disku u koju su 'upakirane' sve ostale datoteke koje koristi to virtualno racunalo.

Glavna tvrtka koja se danas bavi razvojem virtualizacijske tehnologije na x86 racunalima je VMware (www.vmware.com) koja je akvizicija jedne mnogo vece kompanije koja se zove EMC (www.emc.com).

Krenimo redom,


VMware ESX3i - ESX3i je slabija verzija ESX Server paketa, te sluzi za virtualizaciju racunala kojima nije potreban primarni operativni sustav. Ovaj alat je besplatan, tako da ga mozete skinuti sa interneta i poceti koristiti, dovoljan je USB stick sa kojeg mozete pokrenuti virtualizacijski server na vasem racunalu te poceti instalirati guest operativne sustave sa aplikacijama koje se onda interno koriste.

Ideja koja mi je pala na pamet pred kojih pola godine kada sam prvi put cuo za ESX3i hypervisor je sljedeca - recimo, imam USB stick na kojem imam dvije virtualne masine, jedna za sluzbene potrebe, druga za privatne. Kada sam u firmi, koristim svoje sluzbeno racunalo (desktop ili laptop, ovisi sto u firmi dodijele) i podizem svoju virtualnu masinu sa USB sticka, te radim svoj posao. Kada dodjem doma, ubodem taj isti stick u svoje racunalo kod kuce te podizem svoj privatni operativni sustav sa svim postavkama kakve su mi potrebne za po kuci. Ako popijem virus ili neku drugu glupost, poslovni sustav je zasticen jer u tom trenutku koristim privatni sustav.

E, sad, ovo zvuci pomalo glupo i neprakticno vecini ljudi (iako bih ja vjerojatno uzivao da imam ovakvo nesto slozeno). Postoji i druga strana medalje. Sto ako moram otputovati na put u USA recimo? Da li mi je jednostavnije i prakticnije nositi USB stick ili laptop, torbu, i visak zivaca ako mi netko ukrade laptop i osjetljive podatke i lozinke na njemu? Ne bi li bilo jednostavnije imati nekakvo javno racunalo u USA u koje cu ubosti USB stick i pokrenuti svoj poslovni sustav koji ce mi se spojiti na sustav od firme kako bih mogao procitati mejlove ili nastaviti raditi na nekom dokumentu?

Dakle, osnovna ideja se svodi na javna racunala. To bi moglo biti poput telefonskih govornica ili recimo lokala poput internet caffe-a koji ce imati racunala opremljena ESX3i koja ce omoguciti da dodjete, spojite svoj USB stick i radite svoj posao od bilokuda u svijetu. Malo utopisticki zvuci, ali zato sam i rekao - tehnologija postoji, ideja postoji, realizacija je prejednostavna, pitanje je kada ce se pojaviti potreba za ovakvom uslugom.

Nevezano uz ovo, volio bih uskoro vidjeti laptope sa ugradjenim FC HBA. Cisto radi spajanja na diskovne sustave (storage).


VMware Virtual Desktop Infrastructure - VDI je tehnologija koja omogucava virtualizaciju desktop racunala, drugim rijecima, omogucava da se istovremeno izvode virtualna racunala daleko od korisnika. Na neki nacin, mozemo ovo opisati kao Remote Desktop.

VDI ima jako puno prednosti nad standardnim desktop racunalima. Uzmimo za primjer tvrtku koja ima 100 racunala. Da bi sustav od 100 racunala radio neprekidno, potrebno je zadovoljiti mnogo potreba. Organizirati ekipu za odrzavanje, sustav za backup podataka, bazu podataka o racunalima (modeli, komponente, korisnici), i to sve kosta neke novce, i to ne male novce. Sa VDI se radi sljedece - uzima se hardverska oprema (posluzitelji, diskovni sustavi, mrezni podsustav), te se umjesto desktop racunala uzimaju thin-client racunala bez tvrdih diskova. Svih 100 racunala se zapravo izvodi na posluziteljima (koji vrte ESX Servere), diskovni sustav (tzv. storage sustav) se koristi radi brzog pristupa i centralizirane pohrane podataka, mrezni podsustav sluzi za promet izmedju posluzitelja i thin-client racunala.

Sad, vjerojatno nikome nije jasno gdje je tu usteda. :) Usteda je u skrivenim stvarima, ne u prvobitnom trosku hardvera i softvera - podaci su centralizirani, tako da ispad jednog racunala ne znaci zamjenu i ponovnu instalaciju OS-a, namjestanje postavki i svega ostalog sto moze uzeti i 2-3 dana, vec se ili izgenerira novo virtualno racunalo sa svim potrebnim postavkama ili se iz backup-a izvuce isto to virtualno racunalo samo od nekog ranijeg datuma. Backup je rijesen automatski uz koristenje snapshotova ili backup2disk rjesenja koja ce se kasnije prebaciti na trake. Sjetimo se da su virtualne masine zapravo datoteke. Administracija je rijesena tako da sistem administrator doslovno pokrene trazeno virtualno racunalo i promijeni potrebne postavke na zahtjev korisnika (bez potrebe izlaska na teren ili koristenjem Hamachija ili Remote Desktopa).

Trenutni problem sa kojim se VDI suocava je losa podrska za 3D grafiku, no, koliko sam saznao, radi se na ovom problemu. A virtualizacijski clusteri za grafiku vec postoje (Silicon Graphics), no pitanje je da li bi mogli posluziti svrsi.

Povecajmo sad malo broj od 100 racunala na recimo 10000 racunala i zamislimo kvart u nekom gradu. Usluga koja bi se mogla ponuditi je iznajmljivanje thin-client racunala i odredjenog prostora na diskovnom sustavu. Za pogon 10000 racunala je potreban jedan malo zesci cluster posluzitelja, no danas se takvo sto moze rijesiti za ispod 1Mio kn, sto je relativno malen novac za 10000 korisnika. Treba ponuditi recimo i paket aplikacija koje mogu biti dostupne korisniku (Office - Excel, Word, Powerpoint, Photoshop, Corel, raznorazne igre, pretrazivanje interneta, koristenje e-maila, i sve sto bi jos moglo biti korisno). Antivirusna, antispyware, phishing i ostali tipovi zastite bi bili centralizirani u tom slucaju, podaci bi isli kriptirani preko mreze, itd itd. Uglavnom, jedan potpuno nov nacin koristenja racunala na koji bi trebalo neko vrijeme dok se korisnici priviknu. S obzirom da se sa ovom idejom bakcem vec jedno 5-6 godina, ima tu jako puno sitnica o kojima sam razmisljao. I u principu, jedini problem na koji sam naletio je 3D grafika. Koliko sam upoznat, VMware radi na rjesavanju ovog problema, no vjerojatno im nece pasti na pamet raditi podrsku za virtualizaciju grafickih procesora kako bi mogli raditi clustere od njih.

Tu igra nekoliko faktora, ponajvise psihickih. Dok nekima odgovara trosenje tisuca i tisuca kuna na nove graficke kartice i procesore, nekima sve to ide na zivce jer im racunalo zastari nakon godinu dana do te mjere da ga moraju promijeniti. Opet, danas je sve veci trend minimizacije racunala, tako da smo dobili i EEE umjesto postenog laptopa. EEE bi isto mogao biti klijentsko racunalo za ovakvu uslugu. S obzirom da se radi o VMware ESX serverima koji su osnova za VDI, njihova nadogradnja se svodi na nesto tipa plug'n'play, odn., ustekaj novi posluzitelj, spoji ga u cluster i uzivaj.


I posljednji VMware produkt koji mi se svidio se zove Thinapp. Radi se o produktu koji omogucava da instalirate aplikaciju u njezino vlastito maleno virtualno okruzje. Onaj najljepsi dio svega je da se takva aplikacija NE INTEGRIRA U WINDOWS OKOLINU! :D Stvarcica radi tako da doslovno izgenerira svoj mini-registry i enviroment, te se samo, takoreci, nakalemi na postojece Windowse. Za raznorazne aplikacije koje su tek u razvojnoj ili test fazi, dusu dalo.

Uzmite Thinapp, napravite capture prvotne instalacije aplikacije koju zelite (doslovno bilo koje, ja sam instalirao Office2003, i neke igre), podesite sve sto zelite, zavrsite capture, napravite build instalacijske datoteke za Thinstall verziju te aplikacije, deinstalirajte aplikaciju, te ju instalirajte iz Thinstall datoteke. Instalirat ce se u folder koji vi kazete, nece uci nigdje u Windows registry, nece dirati Enviroment varijable i nitko nece znati da je ta aplikacija tamo. Definitivno bih preporucio da isprobate.

- 23:10 - Komentari (4) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner