Dubai2

subota, 31.01.2009.

Zanimanje: Britanac

Malo koga bi zanimala zivotna prica Andyja Blaira, 28-godisnjeg Britanca koji je poput nekoliko desetaka tisuca svojih sunarodnjaka potrazio srecu u Dubaiju, a postao zrtva kreditnog sloma, da momak nije pokazao iznimnu dosjetljivost u pokusaju da ostane gradjanin Dubaija. Krah kreditnih linija koje su obrtale jedan te isti novac nekoliko puta tvoreci fiktivnu vrijednost napuhanih dubajskih nekretnina pogodio je i njegovu firmu. Strogi sef nije imao puno razumjevanja za Andyjevu zaljubljenost u Dubai te mu je prije dva tjedna rekao da tvrtki vise nije potreban. Shvativsi da bi kuci u hladnoj Skotskoj bio samo jedan broj u uredu za nezaposlene, Andy je odlucio ostati u Dubaiju pod svaku cijenu te je oglas u kojem trazi posao napisao ni manje ni vise nego na branik svog Porschea...

Image Hosted by ImageShack.us

Kako je od Britanaca sve dobro, pa cak i kad je glupo, Andy je postao heroj nacije. U svega par dana clanak o njemu objavi su Daily Mirror, Sunday Times, Sunday Mirror, Daily Times, BBC, CNBC i sve ostale kombinacije dana i pokucstva koje imaju ikakve publikacije. Oglasio se i Andy, rekavsi kako nikad ne bi otisao iz Dubaija gdje "je vjecno ljeto i grad je pun zabave, zena i barova" i kako je vec dobio nekoliko poziva za posao.
Dok je momak nedvojbeno pokazao izvjesni supanj originalnosti, ali i materijalne bezbriznosti jer meni nikad ne bi palo na pamet za saram markerom po svome autu, cini se da to ipak nije bilo dovoljno da ga zaposli ijedna od brojnih marketinskih tvrtki u Dubaiju. Uzalud mu je bilo i to sto je postao simbolom britanske dovitljivosti: strmoglavi pad graditeljskih aktivnosti sprijecio je sve njegove simpatizere da mu daju posao projekt managera za 75.000 funti godisnje samo zbog toga sto mu je jedina kvalifikacija britanska putovnica.
Medjutim, zapeo je za oko onima koji rade dugo, dugo i tesko da su i u 58. godini zaradili toliko da priuste Porsche, posebno da po njemu mogu pisati markerom. Netko je primjetio da je ovo samo dokaz da su manageri u gradjevinskog brasni bili preplaceni. Drugi su dodali da njegovi hedonisticki razlozi za ostanak u Dubaiju samo pokazuju na sto se grad srozao i kakav profil ljudi privlaci. Treci su govorili o tome kako je ovim konacno oznacen kraj vremena kada se je bilo dovoljno doci u Dubai i pokazati britansku putovnicu i posao iz snova je bio osiguran. Najoriginalni komentar je ipak dao jedan citatelj koji je sumirao ove sve aspekte i konacno pozelio Andyju srecu jer bi mu prema stranici dubajske prometne policije uskoro mogla biti potrebna. Naime, u Dubaiju je dovoljno upisati registarsku oznaku i podaci o prometnim prekrsajima su dostupni, a Andy ih je skupio 35 od cega 3 sa privremenim oduzimanjem skupocjene igracke.
Iako je trazio posao, jedino sto je dobio je ubrzana egzekucija nagomilanih kazni, posto mu se poput bumeranga vratila medijska pozornost oko njegove originalnosti i citava je prica postala vruca tema u medijima te policija nije mogla ostati ravnodusna na voznju 60km na sat preko ogranicenja u noci kada je zapravo bio otpusten.
Danas je Andy opet u novinama. Kaje se i kaze da je trebao biti oprezniji. Ne znam misli li na oprez pri medijskom eksponiranju ili na oprez pri voznji po Sheikh Zayed Roadu, ali definitivno nije mislio na zivot izvan svih pristojih granica i razbacivanje novcem kojeg nije zaradio radom nego rodjenjem kao Britanac. Naime, izjavio je da zali zbog ponistenja svoje boravisne dozvole i da ce sada u Dubaiju boraviti sa turistickom vizom koja "nema zdravstveno osiguranje i benefite". Posto je sa tom vizom rad zabranjem uvjeren sam da na novi kometar necemo dugo cekati. Policijsku reakciju takodjer.

- 20:11 - Komentari (5) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

< siječanj, 2009 >
P U S Č P S N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Opet Dubai?

  • Image Hosted by ImageShack.us ENGLISH

    Nastavak price o velicanstvenoj multinacionalnoj metropoli koja je zapocela prosle jeseni, ali je naprasno prekinuta kada je autor bloga dubai.blog.hr odlucio napustiti ovaj nadasve zanimljivi grad. Posto smo mi ostali, nastojat cemo ovu svakako zanimljivu destinaciju pribliziti jos vise hrvatskim pratiteljima blogova....
    Ukoliko imate potrebu pitati nesto sto nije za javnost, posaljite mail na: blogdubai2@gmail.com

Linkovi

Sto je zapravo Dubai?

  • Pogledate li enciklopedije Hrvatskog leksikografskog zavoda, vjerojatno cete steci potpuno krivu sliku: Cak niti karte lokalnih izdavaca ne mogu pratiti neshavtljivo brzi razvoj grada. Po neboder dnevno, tako da rekordi koje smo do sada pripisivali hrvatskim graditeljima auto cesta padaju u vodu.
    Dubai udvostrucije broj stambenih jedinica u 5 godina, a 2010. godine 10 od 20 najvecih zgrada na svijetu ce biti u samo jednoj ulici u Dubaiju.

    Dakle, Dubai mali gradic koji svoj nastanak moze zahvaliti dugackom zaljevu kojeg zbog fizionomije zovu Khor (Creek ili potok), koji se proteze 15-ak kilometara u pustinju (nekad pustinju, danas je sve u Creek naseljeno). Vlasnik ovog dijela pustinje, sheik iz obitelji Maktoum koja vuce porjeklo iz mjesta Bani Yas kod Abu Dhabija, izgradio je kucu na ulasku u zaljev, kako bi naplacivao brodarinu. Ubrzo se razvila i trgovina, a pronalazak nafte, koja u dubajskom proracunu sudjeluje sa tek 8% samo je ubrzao ideju sheikovog nasljedika, Rashida Maktouma, o pretvaranju grada u regionalni centar. 6 od 10 nezavisnih sheikata (emirata) se ujedinulo 1972. godine u Ujedinjene Arapske Emirate, kasnije se pridruzio i sedmi, dok su Bahrein, Qatar i Oman postali nezavisne drzave. Cak 7/8 teritorija UAE pripada emiratu Abu Dhabi, gdje je ujedno i srediste federacije. (Pitanje za kviz: Kakvo je drzavno uredjenje UAE? UAE su federacija na celu koje je predjednik, dakle nisu monarhija. Medjutim, clanice federacije su neovisne monarhije, zajednicka je obrana, vanjski poslovi i monetarna politika, sve drugo o odvojeno). Posto je Abu Dhabi daleko najveci, a tamo je i gotovo sva nafta, predsjednik federacije je bio sheik Zayed, iznimno plemenit i dobrocudan vizionar, koji je 1940-ih od predaka u nasljedstvo dobio malu oazu Al Ain, sa svega nekoliko beduina i kamila. Al Ain danas ima 200000 stanovnika. Potpredsjednik UAE i predsjednik Vlade je postao sheik Rashid Maktoum, a ostali sheici su raspodjelili ministarske funkcije. Ideal koji je vodio emire je bio ostvarenje prava na dostojan zivot, zastitu, skolovanje i cjelokupan prosperitet nacije. Danas to ostvaruju njihovi nasljednici, od kojih se najvise istice treci sin sheika Rashida Maktouma koji pretvara Dubai u grad buducnosti. Osim prvog hotela sa 7 zvjezdica, Burj-al-Araba, Dubai uz ubrzani "konvencionalni razvoj" gradi nekoliko objekata koji se mogu mjeriti sa najvecim svjetskim cudima. Kilometarski otoci u obliku palme, arhipelag otoka u obliku svjetske mape, podvodni hoteli, novi Disneyland, stambeni kompleksi buducnosti sa najvecim zgradama na svijetu cine Dubai jednom od najinteresantinih svjetskih destinacija.
    Iako se posjetitelju ne cini tako u prvi mah. Jer Dubai je grad tek nesto veci od Zagreba, rasprostranjen duz obale Zaljeva (izbjegnimo mu ime, bar za sada), sa jednakim prometnim problemima kao i Zagreb, u kojem nisu svi aspekti pratili brzi razvoj grada. U Dubaiju zivi oko 1.3 milijuna ljudi, od cega su tek 17% njih "lokalci". Ostalo je doseljena radna snaga, najcesce iz Indije i Pakistana i to predstavlja ogromnu zapreku u pruzanju normalih zivotnih usluga. A o detaljima cete citati sa vremenom u blogu...
    Medjutim, Dubai krase i neke druge osobine. On je jedan od najsigurnijih gradova na svijetu. Zbog spleta okolnosti, apsolutno je izvan interesa strana sukobljenih u konfliktu islamskih fundamentalista i nekih zapadnih drzava. Stopa kriminala je iznimno niska, jer u grad mogu doci samo turisti ili oni koji imaju osiguran posao i o svima se vodi opsezna dokumentacija.
    Dubai je porezna meka. U Dubaiju nema poreza.
    Dubai je shopping centar i to sa vise aspekata: i za lokalce i za bogate zapadnjake (u to ubrojite i nevjerojatno bogate Ruse.)
    Dubai je u pustinji, ali ima tisuce kvadratnih metara pod travom, koja se stalno i redovito zaljeva. Dubai lezi na vodi (umjetno dobovenom desalinizacijom). Iako je svaku kap potrebno stvoriti, u Dubaiju uz racun za vodu ne dolazi nikakva slivna i vodna naknada kao u Zagrebu, a nema i PDV-a, pa racun za vodu dodje isto kao u Hrvatskoj.
    U Dubaiju je litar supera 1 kunu. Razliku od ove niske cijene do normalno europskog udjela goriva u proracunu pokrivano iznimno velikom potrosnjom: udaljenosti su velike, a svi voze 4x4 auta...

    U svakom slucaju, sve je to jako zanimljivo, ali i jako neprirodno i umjetno (dakako, okolica je i zanimljiva i prirodna), i sve je zapravo prepusteno vasem osobnom dozivljaju...

  • Free Web Counter
    korisnika je posjetilo ovaj blog od pocetka svibnja.

    Free Web Counter
    korisnika je posjetilo englesku verziju bloga od 12.11.2005.





    A sada malo statistike. Dakle, ovo su naši posjetitelji po državama...





    ...a ovdje vidite nekoliko zadnjih posjetitelja po gradovima...





    ...i na kraju top lista država iz kojih se virtualno posjećuje Dubai...