Piramide u Kini

01 listopad 2006

Egipatske piramide impresioniraju prosječnog čovjeka svojom starošću, veličinom, svrhom i brojem. I to su prve iluzije kojih se moramo riješiti.

Egipatske piramide nisu najstarije na Planeti. Niti su najveće. Nisu nikada bile “grobnice faraona”. Čak nisu ni najbrojnije.

U dokazivanju ovih teza zaputit ćemo se prvo na Daleki istok. U središnjoj kineskoj provinciji Shensi nalazi se preko stotinu divovskih piramida potpuno nepoznatih široj svjetskoj javnosti. Riječ je o zabranjenoj zoni oko grada Xian.

Preko 100 piramida se nalazi u siroj okolini grada Xian u središnjoj Kini.


Prva vijest o postojanju divovskih piramida u Kini se pojavila u lokalnom američkom dnevnom listu "Rocky Mountain News" i datirana je 31.03.1947. Pukovnik američke vojske Maurice Shehan, u to vrijeme direktor dalekoistočnog sektora avio kompanije Trans-World Airlines, je bio autor teksta. Uz tekst je priložio fotografiju koju je 1945. snimio američki pilot tokom II svjetskog rata u doba kada su kineske vlasti odobravale slobodni prelet američkim avionima. Analizom fotografije ustanovljeno je da je piramida visoka blizu 350 metara čime je dvostruko premašila najvišu piramidu u Egiptu. Kasnije će se, među arheolozima, ova piramida nazvati “Bijela piramida”.

“Bijela piramida” u Kini, sa 350 metara je najviša piramida na Planeti.



Fotografija koju je 1945. snimio američki pilot tokom II svjetskog rata.



Ova vijest je ubrzo zaboravljena. Desetak godina kasnije, 1957., kratkotrajno joj je život dao mali članak u američkom Life Magazinu, u kome je rečeno da je fotografiju napravio američki pilot-dobrovoljac koji je prevozio zalihe za kinesku vojsku preko Himalaja. On je tada i snimio ovu piramidu oko 100 km jugozapadno od grada Xian.

Trebalo je proći gotovo pola stoljeća da bi kineske vlasti dozvolile pristup prvom Europljaninu u njihovu zabranjenu zonu. Austrijanac Hartwig Hausdorf dva puta posjećuje Kinu 1994. Rezultat su dvije knjige na njemačkom: “Bijela piramida” i “Sateliti Bogova”.

Tokom prve posjete, u travnju 1994., Hausdorf je imao priliku da vidi šest piramida u blizini grada Xian. Na povratku u Kinu, u kolovozu iste godine, Hausdorf je snimao video kamerom pokrajnu (18 minuta) i na snimcima je uspio prebrojati preko 100 piramida!

Neke od piramida su u prilično ruiniranom stanju. Uglavnom su građene od tvrde gline. Lokalno stanovništvo je oštetilo neke od njih koristeći ih kao građu za svoje kuće. U razgovoru sa kineskim arheologom Xia Nai, Hausdorf je uspio doći do službenog stava kineskih vlasti. Vlada ne dozvoljava nikakva istraživanja, a službeni je stav da će tek buduće generacije vršiti proučavanja. Međutim, Kineska vlada je naredila zasađivanje brzorastućih četinara koji su već prekrili veći dio piramida. Za dvadesetak godina ovdje će biti guste šume tako da će na upit o piramidama moći odgovoriti protupitanjem: “Koje piramide? Zar ne vidite da je riječ o brdima sa šumom.”



Neke od piramida su u prilično ruiniranom stanju pošto su građene od tvrde gline.



Prva referenca u kojima se spominju piramide je vezana za dva australijska trgovca iz 1912. godine. Oni su u razgovoru sa budističkim svećenikom, saznali da se ove piramide prvi put spominju u pisanim dokumentima starim pet tisuća godina i već tada se označavaju kao "veoma stare".

Preko stotinu piramida u središnjoj kineskoj provinciji Shensi se brižljivo skrivaju od svjetske javnosti.

Austrijanac Hausdorf je imao velike poteškoće da bi dobio dozvolu da doputuje u Shensi provinciju. Nije mu bilo dozvoljeno arheološko iskopavanje, a nakon što je objavio snimke sa svog putovanja kineske vlasti nisu više dozvolile nijednom strancu posjetu ovom regiji.

Čak, štoviše, u blizini lokacije Bijele piramide, podigli su lansirnu rampu za svoj svemirski program i time službeno proglasili tu zonu vojno zaštičenom i nedodirljivom.

Lokacije kineskih piramide su proglašene nedodirljivim za strance. Mnoge su oštećene erozijom i od strane lokalnog stanovništva.

Arhitektura piramida sliči onima u Centralnoj Americi sa poravnatim vrhom; na nekima od njih se mogu vidjeti ostaci hramova na vrhu. Ove fotografije kineskih piramida zaraslih u raslinje me podsjećaju na piramide Maja koje se može susresti u džunglama Guatemale, Meksika i Hondurasa.



Kineska piramida sa planski zasađenom šumom.



U objašnjenju porijekla i starosti ovih piramida treba se osloniti na pronađene artefakte i hijeroglife u njihovoj blizini i na njihovim zidovima. Prema tri postojeća izvora (spomenute knjige Hausdorfa, zatim knjige bečkog autora Peter Krassa iz 1974. i 1984. koji je i ko-autor knjige “Sateliti Bogova”, te tekstova Australijanca dr. Hurtaka) u okolini piramida postoje grobovi sa kosturima. Riječ je o čudnim humanoidnim bićima sa velikim glavama i nesrazmjerno malim tijelima od metar i dvadeset visine. U grobnicama je pronađeno stotine kamenih diskova sa nepoznatim hijeroglifima. Pokušaj prevođenja je dao objašnjenje da je riječ o udesu svemirske letjelice prije 12000 godina.

Preko stotinu piramida je smješteno u pokrajni od 2000 kvadratnih kilometara. Visina im je u prosjeku od 25-100 metara.

Bez obzira što aktuelna kineska vlast skriva informacije o postojanju drevnih piramida, te što širenje znanja nije u interesu elita na Planeti, neke stvari se ne mogu sakriti. Niti od pogleda sa Zemlje, niti od pogleda iz orbite.

Satelitski snimak dodatnih kineskih piramida u planinskoj pokrajni Qin Chuan Plains pokazuje nekoliko većih i niz manjih piramida koje su nešto drugačije od onih koje je fotografirao Hausdorf.



Prepuštene zaboravu i vremenu koje neumitno čini svoje.

<< Arhiva >>